Min hustru er blevet ligeglad med sit udseende
Min hustru har Alzheimers sygdom. Hun har hele livet været meget pertentlig og gået op i sit udseende. Nu er det som om, at hun er blevet helt ligeglad med sig selv. Hun vil ikke gå i bad og tøjet er plettet og nusset. Det er især et problem, når vi skal ses med andre. Det føles flovt, at hun fremstår så sjusket og lugter usoigneret. Jeg oplever at andre tager afstand fra hende. Når jeg forsøger at tale med hende om det, bliver hun vred. Hun mener, at jeg lyver, og beder mig med store ord om at blande mig udenom. Hvad gør jeg?
Svar fra Demenslinien:
Kære Du
Din hustru oplever nok slet ikke, at hun ikke fremstår, som hun plejer. Hendes forestilling om sig selv er, at hun altid er velplejet og pæn. Det har hun altid gået op i og sådan har hun altid været. Det er det billede, hun stadig har af sig selv. Når du så påtaler, at hun trænger til et bad og rent tøj, oplever hun det sikkert meget krænkende. Situationen kan blive mere og mere konfliktfyldt, da jeres oplevelse er så forskellig, og det kan være svært at navigere i.
Et lille fif kan være, at du hver aften sørger for, at det snavsede tøj bliver smidt til vask og rent bliver lagt frem til næste morgen. Men det er måske også nu, at tiden er inde til, stille og roligt, at få introduceret hjælp til bad og personlig pleje. For at din hustru skal acceptere og tage imod hjælpen, skal det give mening for hende og det på trods af, at hun ikke selv opfatter problemet. Det kræver derfor tålmodighed og et godt samarbejde med demenskoordinatoren og hjemmeplejen for at finde en måde at få lov til at hjælpe på.
Med venlig hilsenDemensliniens rådgiver
P.S. Vidste du, at Alzheimerforeningen udelukkende er finansieret af frivillige bidrag?
Vores gratis rådgivning på Demenslinien er derfor afhængig af din og min støtte.
Vil du være med til at sørge for, at andre også kan få glæde af vores rådgivning, kan du give os et bidrag.